Kristofor Kolumbo je bio italijanski moreplovac u službi Španije, koji je 1492. godine isplovio sa ciljem da pronađe morski put do Azije – ali je, greškom, stigao do kontinenta koji tada Evropljani nisu poznavali: do obala današnjih Bahama, a zatim Kube i Haitija.

Iako nije prvi “otkrio” Ameriku – jer su vikinzi, predvođeni Leifom Eriksonom, stigli do severne Amerike vekovima ranije – Kolumbovo putovanje je pokrenulo eru velikih geografskih otkrića i trajnu evropsku kolonizaciju Novog sveta. Štaviše, Kolumbo do smrti nije znao da je otkrio novi kontinent – mislio je da je stigao do Istočne Indije.
Upravo zbog toga u narodu postoji poznata fraza: „Dobro jutro, Kolumbo!“ – koristi se ironično kada neko dođe do očiglednog zaključka tek nakon što su ga svi drugi već znali. To je aluzija na činjenicu da je Kolumbo bio u zabludi o tome gde je zapravo stigao, uprkos svom istorijskom putovanju.
Zanimljivo je da je, uprkos slavi, ime “Amerika” dato u čast drugog moreplovca – Ameriga Vespučija, koji je prvi shvatio i objavio da se radi o potpuno novom kontinentu, a ne o Aziji.
Dakle, Kolumbo jeste „otkrio“ Ameriku za Evropu – ali nije znao šta je zaista otkrio. I zbog toga, čak vekovima kasnije, često mu poželimo jedno sarkastično: „Dobro jutro, Kolumbo!“